Sipariş Formu

Aşağıdaki formu doldurup Gönder butonuna basınız

Lütfen Kırmızı Alanları Boş Bırakmayınız
Seçtiğiniz Tema :
Anasayfa HABERLERBuzzFeed 50 milyon dolar yatırım aldı
04 Temmuz 2015
BuzzFeed 50 milyon dolar yatırım aldı - BuzzFeed'in bir süredir beklenen yatırım turu sonunda resmileşti. Silikon Vadisi'nin önde gelen yatırımcılarından Andresseen Horowitz, BuzzFeed'e 50 milyon dolar yatırım yaptı. The New York Times'ın konuya yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre yatırım, şirketin değerlemesini 850 milyon dolara çıkardı.

BuzzFeed'in bir süredir beklenen yatırım turu sonunda resmileşti. Silikon Vadisi'nin önde gelen yatırımcılarından Andresseen Horowitz, BuzzFeed'e 50 milyon dolar yatırım yaptı. The New York Times'ın konuya yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre yatırım, şirketin değerlemesini 850 milyon dolara çıkardı.

Andreessen Horowitz ortaklarından Chris Dixon'ın kendi blogundan duyurduğu haberle kesinleşen bilgiye göre, Dixon, BuzzFeed'in yönetim kuruluna katılacak. BuzzFeed'e bu rekor değerlemeyle yapılan yatırım, şirketi geleceğin köklü medya organizasyonlarından biri haline getirme amacını taşıyor. Dixon'ın açıklamasında bugünün köklü medya kuruluşlarının, dönemin gelişmekte olan teknolojilerinin üzerine kurulduklarına dikkat çekiyor (Renkli baskı ve Time, radyo ve CBS; kablolu TV ve Viacom gibi). BuzzFeed, bugün dijital medyanın tartışmalı biçimde en başarılı yayınlarından biri ve yeni teknolojinin şekillendirdiği yeni medya sektöründe pekala köklü bir kurum olabilir, yatırımcılara göre.


Bugün aylık ortalama 150 milyon seyriciye ulaşan BuzzFeed, bu başarısını şüphesiz sosyal haberciliğin lideri olmasına borçlu. (Sosyal habercilik bildiğiniz gibi, dijital yayınların başarısında en önemli faktörlerden biri.) Ancak BuzzFeed, uzunca bir süredir bu gücüyle kedi videoları, liste ya da testlerden fazlasını yapmak için çabalıyor. Şirket bugün politikadan sanata, ekonomiden spora kadar birçok konuyu kapsayan 200 kişilik bir editör kadrosuna sahip. BuzzFeed kısa bir süre önce yayımladığı ilanıyla, sadece haber odaklı yeni bir uygulama geliştireceğinin de sinyalini vermişti. 


BuzzFeed'in kurulduğu ilk günden bu yana, en başarılı yönlerinden biri de içeriğini sürekli yeni formatlar deneyerek, yaratıcı bir biçimde sunması oldu. BuzzFeed CEO'su Jonah Peretti'nin bugüne kadarki açıklamalarında, şirketin büyüdükçe bu yenilikçi yaklaşımını kaybetmeyeceğinin üzerinde duruyordu. The New York Times'ın haberinde BuzzFeed'in yatırımdan sonrasıyla ilgili planlarını bugün açıklayacağı belirtiliyor. Beklentiler arasında BuzzFeed'in yeni içerik bölümlerinin yanında, yeni teknoloji ve satın almalar için in-house bir kuluçka merkezi açılması ve Los Angeles'taki video içeriği üreten birimi BuzzFeed Motion Pictures'a kaynak aktarımı var. 

Yatırımcıların özellikle yatırım yaptıkları şirketlerin potansiyellerini anlatmak için kullandığı süslü cümlelerden biri olduğunu düşünebilirsiniz ancak Dixon'ın notunda bizce dikkat çeken bir diğer nokta da BuzzFeed'in, Uber ve Netflix gibi "tam teşekküllü bir startup" olarak tanımlanması. Dixon, BuzzFeed'in bu yıl, yüz milyonlarla ifade eden bir gelir yaratacağını da söylüyor.

Yatırımın netleşmesiyle birlikte BuzzFeed için uzunca beklenen dönem, sonunda geldi. Şirket için bunda sonrası, trafik yaratma becerisini habercilikte ne derecede başarılı kullanacağına dair bir test niteliğinde olacak.